Instalace IP kamerového systému
Instalace IP kamerových systémů je trochu složitější než v případě AHD kamerových systémů a v určitých typech zapojení vyžaduje jisté znalosti v oboru IT a speciální nářadí jako jsou krimpovací kleště.
Montáž a umístění kamer
Až do tohoto okamžiku probíhalo vše více méně virtuálně a i když už máte představu o umístění kamery, tak doporučujeme plánované umístění vždy vyzkoušet tzv. nanečisto. Zapojte záznamové zařízení a připojte monitor a kameru na delší kabel. Sežeňte někoho, kdo v plánovaném místě kameru podrží, případně ji bude schopni nastavit a nasměrovat tak, aby záběr vyhovoval. Pokud jste v tomto kroku na žebříku, dávejte na sebe pozor ;-)
Samotná montáž bezpečnostní kamery je vcelku jednoduchá záležitost. Kamera je většinou opatřena držákem s připravenými otvory a v balení jsou i hmoždinky a vruty pro montáž na zeď/strop. Kameru přiložíme na místo a obkreslíme na stěnu otvory v držáku. Vhodným vrtákem vyvrtáme otvor dle průměru hmoždinky a vložíme ji do otvoru zároveň se stěnou. Přiložíme kameru a přiloženými vruty přitáhneme ke stěně. Některé kamery mají vedený kabel středem držáku.
Buď tento kabel založíme do vyfrézovaného obloučku v okraji držáku a přitáhneme nebo kabely protáhneme skrz stěnu do místa, kde může dojit ke spojení konektorů. Pokud je zeď více široká než délka vodičů, které vychází z držáku, doporučujeme zakoupit kabelový box. Pokud provádíte instalaci venku a je zde riziko, že by se do spojů kabelů dostala voda a nečistoty. Ty mohou zapříčinit oxidaci spoje a ztrátu obrazu nebo zkrat, který by mohl poškodit napájecí zdroj nebo kameru.
Pokud si děláte přípravu na kamery ještě před zateplením objektu, doporučujeme Montážní desku do zateplení.
Montáž a natažení kabeláže
IP systémy nabízejí mnoho variant zapojení vč. využití stávající infrastruktury LAN sítí. Proto je třeba si dobře rozmyslet, jaká varianta je pro váš objekt vhodná. V zásadě se můžete setkat s těmito možnostmi.
- PoE NVR Rekordér - pro každou IP kameru od rekordéru vede patch kabel. Kabel přenáší data a kamery napájí.
- PoE Switch - IP kamery jsou zapojeny do PoE switche, ten přenáší a slučuje data a kamery napájí. NVR Rekordér (nebo NVR PoE rekordér) je pak zapojen do stejné internetové LAN jako Switch.
- PoE NVR Rekordér + PoE Switch - IP kamery mohou být zapojeny jak do rekordéru, tak switche. Zároveň je switch zapojen do PoE portu rekordéru, nebo do stejné internetové LAN jako je rekordér.
- NVR rekordér - je zapojen do stejné LAN jako IP kamery, které mohou být napájen 12V DC, nebo z PoE Switche.
- WIFI Bezdrátový přenos - všechny spoje mezi Switchi, NVR Rekordéry a IP kamerami mohou být nahrazeny bezdrátovým spojem.
- WIFI kamerové systémy - celý systém je postaven na bezdrátovém přenosu, takže jak NVR rekordér a IP kamery mají anténku pro bezdrátovou komunikaci.
Jak vidíte, je variabilita IP kamerových systémů téměř nekonečná. Je tedy proto na vás, jaká z kombinací nejlépe odpovídá vašemu projektu.
Pro spojení všech IP prvků v IP kamerovém systému je nutné mít správný kabel. Tyto kabely nazýváme patch kabely. Můžete si je sami vyrobit, nebo si koupit již hotové. Omezení je pro přenos dat a případné PoE napájení na 100m pro spoj.
Patch kabely hotové
V naší nabídce si můžete vybrat ze široké škály patch kabelů, které prodáváme v délce od 1 - 50m. Jejích výhodou je, že nemusíte pořizovat krimpovací kleště a jsou díky strojové výrobě 100% spolehlivé. Nevýhodou je pak to, že konektor je již součást kabelu a je nutné pro případné protažení stěnou vyvrtat větší otvory.
Patch kabely svépomocí
Pokud si chcete kabel vyrobit sami, což není nic složitého, ale budete potřebovat následující:
- objednejte vhodný kabel z naší nabídky (UTP, FTP*)
- objednejte odpovídající konektory RJ45 + případně s krytkou
- pokud nevlastníte, tak objednejte krimpovací kleště
Výrobu kabelu s výše uvedených komponent můžete vidět na tomto na videu:
*UTP - bez stínění; FTP - stíněny; cat.5 - nejběžněji používaný, cat.6 - silnější průřez vodičů než cat.5
Umístění a zapojení rekordéru
Záznamové zařízení je třeba uchovat v čisté a suché místnosti, kde teploty nepřekročí stanovenou mez dle manuálu k zařízení (obvykle +5-45C). Rekordér může být umístěn jak horizontálně, tak vertikálně, ale nesmí dojít k ucpání otvorů, které přivádí studený vzduch pro chlazení pevného disku a elektroniky. Vhodným místem může být skříňka, kde může cirkulovat vzduch nebo zařízení umístěte volně do prostoru. Při volbě místa berte na vědomí, že zařízení je možné ovládat myší při současném sledování přepojeného monitoru/televizoru. Nedoporučujeme proto hlavní monitor umístit například do jiné místnosti než je rekordér, jelikož budete jen velice těžko ovládat funkce bez vizuální kontroly. Pokud však chcete z určitých důvodů rekordér umístit jinam, můžete jej konfigurovat také přes webové rozhraní pomocí počítače.
V balení u záznamového zařízení je napájecí zdroj. Zdroj zapojte do zásuvky a konektor zasuňte do rekordéru. Zařízení by mělo začít bootovat (některé modely potřebují na zadní straně přepnout centrální vypínač nebo na čelní straně zmáčknout tlačítko Power). Do PoE NVR zařízení připojíme RJ45 konektory, které přivádí videosignál od kamer a zároveň je napájí. Zařízení je vybaveno více vstupy. Každý vstup má své číslo. Toto číslo posléze prezentuje pozici, na které se bude kamera nacházet na obraze při zapnutí quad módu (obrazovka je rozdělena do čtverců, z nichž každý zobrazuje jednu bezpečnostní kameru). Na obrazovce by se měly postupně ukazovat jednotlivé obrazy.
Kam dál?
- Připojení kamerového systému k internetu pro vzdálený dohled
- Instalace pevného disku do rekordéru
- Připojení rekordéru k televizoru nebo monitoru
- Co je a jak použít kabelový box
Potřebujete s instalací poradit? Neváhejte kontaktovat naše technicky na support@patronum.eu