Jak připravit rozvody pro kamerový systém

Jaké rozvody pro IP kamerový sytém

IP systémy nají zásadní výhodu v téměř nekonečné možnosti kombinací a variací rozvodů vč. bezdrátových. Většinu možností popsujeme v článku Způsoby zapojení IP kamerového systému

Jaké potřebuji kabely

Protože IP systémy fungují, jak název napovídá, na principu IP struktury (LAN sítě) budují se stejně jako jakákoliv jiná počítačová síť (stávající můžete pro IP kamerový sytém dokonce využít) prostřednictvím strukturované kabeláže a do této kategorie spadají:

  • UTP kabely (nestíněné) (stačí pro většinu kamerových systémů)
  • FTP/STP kabely (sítěné)

Tyto kabely dále dělíme podle průřezu vodiče (tloušťky) na:

  • CAT5, CAT5e (stačí pro většinu kamerových systémů)
  • CAT6
  • CAT7

Pro IP kamerové systémy tedy obecně platí, že stačí ten nejobyčejnější CAT5 UTP kabel (drát), jehož maximální vzdálenost pro jeden spoj je 100m.

Kam mají kabely vést

Ideálním principem rozvodu pro IP kamerový systém je vytvořit drátové spojení mezi IP kamerou a POE rekordérem nebo POE switchem. Co je PoE napájení? 

Například pro rozvod rodinného domu to znamená, že:

  • kabel vede od kamery do technické místnosti, kde je rack (skříňka) připravená pro umístění další technologie (router pro internetové připojení atd)
  • na jeden konec se pak připojí IP kamera a druhý se připojí do POE rekordéru (NVR)/switche, který se stará o přenos obrazových dat a napájení
  • a to je celé 😉

Stručně řečeno, stačí připravit kabely z místa určeného pro instalací bezpečnostní kamery do místa, kde umístíte zbývající technologii, kde doporučujeme připravit 2-3ks 230V zásuvky a možnost připojení k internetu.

TIP: Pro ty, kteří nemají možnost natáhnout kabely od kamer až k rekordéru je zde možnost například na půdě umístit POE switch pro napájení kamer a dále pak ze switche pokračovat jedním UTP kabelem až do internetového routeru (např. o několik pater níže), kam pak připojíte i rekordér (stačí bez POE portů).

Další podrobnosti uvádíme v tomto článku: Instalace IP kamerového systému

Jaké rozvody pro AHD kamerový sytém

AHD systémy jsou pro rozvody trochu striktnější než IP, ale také jsou jednodušší.

Jaké potřebuji kabely

AHD kamerový systém přenáší obrazový signál analogově. Potřebuje tedy kvalitní koaxiální kabel (používá se také pro anténní rozvody), které zaručí přenesení obrazu bez ruchů. Napájení kamer je řešeno většinou separátně.  Existuje však zde možnost, jak vše vyřešit elegantně jedním kabelem:

Tento kabel je jednoduše řešeno kvalitní koaxiální kabel RG59 kombinovaný s napájecí dvojlinkou. Jedná se o ideální řešení na cca 150m vzdálenost (koaxiální část pronese obraz i na 300m, ale stejnosměrné napájení má pak velké ztráty).

Kam mají kabely vést

U AHD systému je to jednoduché, zde musí koaxiální kabel vést vždy od kamer do rekordéru. Není tedy zde možnost využití switchů, které obrazový signál dokáží sloučit a poslat dál jedním kabelem jak je tomu u IP technologie.

  • kabel vede od kamery do technické místnosti, kde je rack (skříňka) připravená pro umístění rekordéru
  • na jeden konec se pak připojí AHD kamera a druhý se připojí koaxiální částí do rekordéru a napájecí dvojlinkou do zdroje

Stručně řečeno, stačí připravit kabely z místa určeného pro instalací bezpečnostní kamery do místa, kde umístíte rekordér, kde doporučujeme připravit 2-3ks 230V zásuvky a možnost připojení k internetu.

Další podrobnosti uvádíme v tomto článku: Instalace AHD kamerového systému