Powered by Smartsupp

Jaké jsou objektivy bezpečnostních kamer

U většiny našich kamer jsou vždy na konci názvu uvedeny dvě hodnoty např. 3.6 mm / 85°. Tyto dvě hodnoty spolu přímo souvisí a znamenají:

  • 3.6 mm - udává hodnotu ohniskové vzdálenosti, která určuje zorný úhel snímané scény.
  • 85° - udává zorný úhel, který kamera snímá. Proto je tedy vhodné například pro snímání rozsáhlejších ploch vybrat kameru s větším úhlem záběru a pro snímání branky na 30m zvolit kameru s menším úhlem.

Některé kamery mohou být vybaveny tzv. variofokálním (VARIO) objektivem s proměnlivým ohniskem (označeno např. 2.8-12 mm / 95-28°). U takto vybavených kamer můžete manuálně nebo motorem (na dálku) měnit úhel záběru dle vlastního uvážení, tuto funkci také můžete znát pod obecným názvem ZOOM.

Tabulka pro orientační určení velikosti ohniska objektivu

S tabulkou pracujeme tak, že určíme vzdálenost sledovaného objektu od kamery v metrech ve druhém řádku tabulky.  Posunem dolů v jednotlivých sloupcích zjišťujeme předpokládané rozměry čtverce snímaného obrazu.
Příklad: Potřebuji mít v detailním záběru vstupní vrata do objektu. Vím, že vrata mají 5x2m a kamera je namontována na domě ve vzdálenosti 10m. Vyhledám si hodnotu 10m a pokračuji po sloupci dolů. Vyhledám, že nejvhodnější je hodnota V (výška) 3,6m a Š (šířka)5,5m, čemuž odpovídá nejlépe objektiv s ohniskem 8 mm, což je přibližný úhel záběru 40°.

objektivy_bezpecnostnich_kamer